Jaký je rozdíl mezi USB-C a Thunderbolt u Apple produktů
Společnost Apple doposud do všech svých posledních produktů integrovala konektivitu s počítačovou sběrnicí nazývanou jako Lightning. Jedná se o nástupce kombinovaného A/D 30-pinového konektoru, který ukončil svou existenci s příchodem modelové řady iPhone 5. Budoucí telefony od kalifornského giganta však nabídnou již pouze standard USB-C, který známe například z přenosných počítačů a taktéž z iPadu Pro. Přestože vypadají konektory úplně stejně, jeho využití a vlastnosti se odlišují.
Co je Thunderbolt technologie?
Thunderbolt je hardwarové rozhraní vyvinuté společně společnostmi Apple a Intel pro vysokorychlostní přenos dat mezi zařízeními rychlostí až 40 Gb/s, zatímco USB 3.0 je pouze 5 Gb/s. V tuto chvíli je aktuální verze Thunderbolt 4 a při pohledu na srovnávací tabulku si můžete všimnout, že rychlost se od té předchozí generace neliší. Ve skutečnosti je rychlost Thunderboltu 3 přehnaná – je uvedeno maximum, což není k dispozici pro všechny gadgety. V průměru je možné dosáhnout asi 20 Gb/s. Thunderbolt 4 je ale minimálně 40 Gb/s, což je ve skutečnosti.
Tato technologie je založena na PCI Express a Display Portu: zpočátku se tato technologie nazývala Light Peak a byl to 30metrový optický kabel pro přenos dvou video streamů. Prvním zařízením s Thunderboltem byl MacBook Pro, vydaný v roce 2011, druhá verze rozhraní byla představena v roce 2013 a nyní Apple vybavuje svá Thunderbolt zařízení, ale ne všechna.
Která zařízení podporují Thunderbolt
Trik je v tom, že sběrnice PCI Express přenáší data přes několik kanálů najednou, ale to bude fungovat pouze v případě, že zařízení, ke kterému se připojujete, má srovnatelný port Thunderbolt, protože běžné USB-C nemá podporu PCIe. Proto když připojíte příslušenství s Thunderbolt k běžnému konektoru USB Type-C, nic se nestane – zařízení prostě nefunguje. Ale příslušenství s typem C je kompatibilní s Thunderbolt, protože vysokorychlostní port je umístěn v konektoru USB.
V roce 2018 se objevil nový ovladač pro Thunderbolt – Titan Ridge. Jeho trikem je, že kompatibilní příslušenství funguje s USB-C, i když nízkou rychlostí. Majitelům MacBooků každopádně problémy s kompatibilitou nehrozí, ale iPady ano.
Thunderbolt na iPadu
Není to tak dávno, co Apple představil iPad 10 s portem USB-C namísto Lightning. Všechno by bylo v pořádku, jen konektor se ukázal být pomalý: faktem je, že jeho rychlost je 480 Mbps – stejná jako u Lightningu. To znamená, že Type-C v iPadu je vyroben výhradně pro pohodlí nabíjení, ale ne pro přenos dat a o nějakém Thunderboltu nemůže být řeč. Mimochodem, iPad Air 4 a iPad mini 6 přenášejí data rychlostí 5 Gb/s, iPad Air 5 – 10 Gb/s a iPad Pro – až 40 Gb/s. Thunderbolt nikdy nenajdete v systémovém nastavení iPadu, takže pro něj musíte jít do specifikací na webu Applu – pouze tam jsou tyto informace. Jak můžete vidět, pouze verze Pro mají podporu Thunderbolt na iPadu a ani pak ne všechny – rozhraní se začalo přidávat teprve minulý rok.
Proč potřebujete Thunderbolt
Funkce Thunderbolt je také zřetězená: to znamená, že můžete připojit až šest periferních zařízení, jako jsou pevné disky nebo externí monitory. A všechny budou dostupné pro práci zároveň, ačkoliv USB-C takovou možnost nemá. Vysoká rychlost Thunderboltu 3 umožňuje k Macu připojit maximálně 4 monitory se 4K nebo dva s 6K, ale to je v nejlepším případě, protože maximální rychlost často dosahuje pouze 20 Gb/s místo zmíněných 40.
Thunderbolt ale 4 lze připojit minimálně 2 4K monitory pro bezproblémový provoz! Pohodlné je také to, že pro připojení nejsou potřeba adaptéry – DisplayPort monitory se připojují přímo. S Thunderboltem můžete nejen přenášet data, ale také nabíjet gadgety: energii lze přenášet do obou zařízení v závislosti na jejich typu a Thunderbolt 3 má výkon 100 W, takže můžete rychle nabíjet více zařízení najednou. Je také výhodné, že tuto technologii najdeme nejen v miniaplikacích z Cupertina, ale také v noteboocích od MSI, Lenovo a dalších. Je pravda, že budete muset vážně prostudovat specifikace, abyste se nezbláznili a náhodou si nekoupili notebook s běžným USB-C.
Mohlo by vás také zajímat
Jak zkontrolovat stav záruky iPhone, iPadu, Macu a dalších?
Společnost Apple si získala srdce milionů lidí po celém světě díky špičkové kvalitě svých produktů. V masivním měřítku dodává do svých prodejen širokou škálu prémiových gadgetů, ať už se jedná iPhone, Mac, chytré hodinky Apple Watch, nebo třeba exkluzivní HomePod. Stejně jako jakákoli jiná elektronika mohou tato zařízení časem čelit nepříjemným problémům. To znamená, že […]
5 způsobů, jak zkontrolovat hodnotu SAR vašeho iPhonu
Kromě toho, že se budete dobře stravovat a pravidelně cvičit, abyste zůstali co nejdéle zdraví, je důležité vědět něco o fyzikální veličině SAR. Pokud jste o takovém spojení písmen nikdy neslyšeli, jedná se o popis absorpce výkonu živou tkání exponovanou elektromagnetickému poli (Specific Absorption Rate). To znamená míra energie vyzařovaná z iPhonu, která působí na […]
Jaká je kvalita náhradních displejů na iPhone?
Stačí jen několik vteřin nepozornosti a váš Apple iPhone začne zdobit nevkusná pavučina. Ano, mluvíme o prasklém displeji, který lze poškodit různými způsoby a nemusíte mít zrovna sílu superhrdiny. Podle zahraničních statistik patří poškozený zobrazovací panel mezi nejčetnější problémy, které trápí uživatele jablečných telefonů. Mimochodem, stejnému tvrzení napovídá i náš přehled servisních zakázek. V dnešní […]
Garance kvality
Používáme pouze originální LCD displeje za nejlepší cenu s těmi nejlepšími vlastnostmi.
Rychlost a vstřícnost
99% všech oprav zvládneme na počkání. V případě opravy iPhonu je diagnostika ZDARMA.
Náhradní iPhone
V případě náročnější opravy vám zapůjčíme náhradní iPhone po dobu opravy zcela ZDARMA.